Modelarstwo redukcyjne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Guillermo Rojas Bazan

Email

Guillermo Rojas Bazan to jeden z najbardziej znanych zawodowych modelarzy redukcyjnych na świecie. Jego modele zdobią zbiory muzeów lotniczych i prywatnych kolekcji w wielu krajach, a zdjęcia i relacje z ich budowy publikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach modelarskich i lotniczych oraz w Internecie wzbudzają niekłamany podziw modelarzy z całego świata.  --> English version

Więcej…
 

Scale Model World 2012

Email

W dniach 10-11 listopada 2012 w pobliżu miejscowości Telford odbyła się 49. edycja Scale Model World, promowanego przez organizatorów jako największy światowy pokaz modeli redukcyjnych.
Na terenie Donington International Centre w czterech halach zgromadzono modele konkursowe (w tym roku było ich ponad 1000), wystawy klubowe z ponad 30 krajów i około 170 stoisk handlowych z całego świata. Imprezę uświetniła także prezentacja statyczna śmigłowca Westland Lynx, nosowej części samolotu Shackleton MkI i trzech pojazdów gąsienicowych.

Więcej…
 

RAF SE5a Jamesa McCuddena

Email

Royal Aircraft Factory SE5a to samolot, który dał brytyjskim pilotom w drugiej połowie 1 w. św. bezpieczne i skuteczne narzędzie do walki o panowanie w powietrzu nad krwawiącymi w błocie armiami frontu zachodniego. W przeciwieństwie do Camela był łatwy w pilotażu, szybki w nurkowaniu i dzięki solidnej konstrukcji - odporny na uszkodzenia. Był samolotem używanym przez wielu asów Imperium Brytyjskiego, a jednym z nich był James Mc Cudden.

Więcej…
 

Ogon Mi-6 też musi być piękny

Email

Ta pani w szczególny sposób docenia swą reprezentacyjną tylną część ciała. Ogon bowiem nie tylko ją zdobi, ale także pozwala utrzymać równowagę podczas skoku z gałęzi na gałąź. Zupełnie, jak ogon... śmigłowca. Wprawdzie w modelu redukcyjnym aerodynamiczne aspekty belki ogonowej nie muszą być brane pod uwagę, ale jako ozdoba całości śmigłowca – jak najbardziej.

Więcej…
 

Edward Jaworski - moje wspomnienie

Email

Kiedy zadzwoniłem do Niego pierwszy raz po kilkuletniej przerwie, żeby powiedzieć, że buduję model ostatniego Spitfire, na którym latał, uradowany z faktu, że ktoś Go jeszcze pamięta, żartował że od kilku miesięcy nie może już prowadzić samochodu. To w skutek przeżytego udaru, który dopadł Edwarda Jaworskiego w rodzinnej Trzebini podczas uroczystości rocznicowych Jego bliskiego przyjaciela, również pilota, Karola Pniaka. Miał wtedy 90 lat.

Więcej…
 

Kolekcjonowanie i modelowanie historii

Email

Mamy przyjemność przedstawić artykuł Jonathana Bernsteina. Jon jest autorem książki P-47 Thunderbolt Units of the Twelfth Air Force wydanej przez Osprey Publishing i człowiekiem wielu zainteresowań. Poniżej prezentuje jak połączyć modelarstwo i kolekcjonowanie mundurów tak, by wydobyć esencję z obu tych dziedzin i tym samym przenieść je na wyższy poziom.

Więcej…
 

Spitfire Erica Locka - 1/32 Tamiya/Revell

Email

Przypadającą w ubiegłym roku 70. rocznicę Bitwy o Anglię postanowiłem uczcić po modelarsku. Ponieważ to rocznica specjalna, okrągła, to i model powinien być wyjątkowy.

Więcej…
 

P-47D-11 | 1:33 | Karton

Email

P-47D-11 Thunderbolt! Powody jakimi kierowałem się przy wyborze tego modelu były bardzo proste. Po pierwsze - doskonałym pilotem, który latał tym samolotem, był Bolesław Mike Gładych. Po drugie - ciekawa kolorystyka i pasy inwazyjne przyciągnęły moją uwagę. Uważam, że są to same plusy!

 

Więcej…
 

Mistrzostwa Polski

Email

W czerwcu 2012 w Toruniu odbyła się kolejna edycja Mistrzostw Polski Plastikowych Modeli Redukcyjnych. Ta odbywająca się co roku impreza wzbudza w środowisku modelarskim spore emocje. Przyznawane na niej tytuły charakteryzują się dostojnym brzmieniem i modelarze odruchowo chcieliby utożsamić Mistrza Polski z autorem najlepszego modelu w kraju, albo wręcz z najlepszym polskim modelarzem. Tymczasem toruńskie zawody nie należą do  największych i raczej nie da się tu obejrzeć tych najwybitniejszych miniatur.
Powstały w ten sposób dysonans prowokuje do rozważań nad sensem istnienia takiego konkursu, potrzebą organizowania  Mistrzostw Polski  w ogóle i wreszcie nad ewentualną właściwą formułą ewentualnej  imprezy tej rangi. Nieuchronnie przy tym odżywa temat idealnego regulaminu oceny modeli redukcyjnych.

Więcej…
 

Spitfire MkIIA, 1/48

Email

Buduję modele amerykańskich myśliwców z okresu II w. św. Spitfire nie mieści się w tych ramach. Jednak któregoś dnia nie wytrzymałem i pragnienie zrobienia pomniejszonej repliki tego samolotu okazało się zbyt silne, by mu się przeciwstawić. Jak bardzo związany jest produkt Supermarine z historią Polski - nie trzeba wyjaśniać. To ikona nie tylko RAF, ale i Polskich Sił Powietrznych. Takiego właśnie Spita postanowiłem zbudować. Koniecznie musiał to być wczesny wariant z ośmioma Browningami i z czarnym skrzydłem.

Więcej…
 

Wyczuwanie kolorów

Email

Chyba każdy modelarz słyszał o tzw. efekcie skali. Jego istota polega na tym, że w im mniejszej skali występuje model, tym bardziej rozjaśnione powinny być kolory użyte do jego pomalowania.  W internecie znaleźć można nawet gotowe przeliczniki informujące, jakie ilości bieli należy dodać do barw bazowych, by uzyskać właściwy odcień dla danej skali. Tymczasem zasada taka nie istnieje. Istnieje za to zjawisko odbierania barw w zależności od wielkości obiektu, czyli nie efekt podziałki, a efekt rozmiaru.

Więcej…
 

Spitfire Erica Locka | 1/32 | Tamiya/Revell - galeria

Email

Supermarine Spitfire Mk.I  na którym w okresie Bitwy o Anglię latał Flight Lieutenant Eric Stanley Lock. Model został wykonany w skali 1:32.

 

Więcej…
 

RAF FE2b | 1:32 | Wingnut Wings

Email

Sądzę, że każdy modelarz, w trakcie rozwoju swojego hobby, poszukuje dla siebie coraz to nowych wyzwań. Dla mnie ostatnio takim stała się budowa modelu angielskiego dwumiejscowego pchacza FE2b, którego model znalazł się na rynku pod koniec 2011 dzięki staraniom Petera Jacksona i zespołu Wingnut Wings. Chciałem sprawdzić, czy będę w stanie pokonać barierę prawie 200 linek, które stanowiły integralną część konstrukcji tego samolotu.

 

Więcej…
 

Nowierski - bohater Bitwy o Anglię

Email

Tłusty podbródek Goeringa podryguje z radości, gdy nad jego głową potężna flotylla bombowców kieruje się nad Kanał. Tak, to ten dzień! Dzień, o którym mawiał, że wybombarduje Anglię. Po chwili brytyjskie myśliwce formują szyki. W szaleńczym tempie, na prawie bezchmurnym niebie rozpoczyna się śmiertelny taniec.

Więcej…
 

Gulfhawk G-22 | 1:48 - galeria

Email

Czy mógł ktoś bardziej inspirować i zaszczepiać miłość do lotnictwa w USA okresu międzywojennego niż Al Williams?

Więcej…
 

A6M-2 Zero - w dżungli | 1:48 | galeria

Email

Model przedstawia rozbity i porzucony samolot Mitsubishi A6M2 Zero. Model wykonany został z wykorzystaniem elementów zestawu Hasegawa w skali 1:48.

 

Więcej…
 

Co jest trudniejsze?

Email

Od pewnego czasu na forach internetowych można przeczytać wypowiedzi sugerujące podział czynności modelarskich mających prowadzić do stworzenia modelu na trudniejsze i łatwiejsze. Takie wyszczególnianie i pozycjonowanie rozmaitych procesów technologicznych mogłoby mieć sens w przypadku ustalania kryteriów oceny modeli, ale to już dawno na świecie zrobiono i wystarczy sięgnąć po kilka regulaminów sędziowania modeli z jakichś bardziej znanych imprez modelarskich, żeby się przekonać jak to wygląda w praktyce w różnych krajach. Trzeba tylko chcieć zadać sobie trochę trudu, żeby się z tym zapoznać. Jednak niektórzy forumowi dyskutanci nie tylko wolą wyważać otwarte drzwi, ale są gotowi snuć teorie, które nijak nie mają się do rzeczywistości. Oto jedna z najmodniejszych, wyrażona cytatem:

...łatwiej jest zrobić trochę detali, niż dobrze pomalować. Malowanie to proces często trochę nieodwracalny i jednak mocno nieprzewidywalny. I nie da się go opisać prostą formułą. Poza tym to droga, która w razie niepowodzenia prowadzi do modelarskiej katastrofy.

Więcej…
 


Strona 1 z 4

Manifest

Modelarstwo Redukcyjne.
Uważamy, że potrafi nieść ze sobą wyższe wartości. Stanowi bezgraniczną bazę do rozwijania kreatywności i kształtowania charakterów. Zmusza do zdobywania wiedzy z wszechnicy dziedzin: od techniki po sztuki piękne.

Modelarstwo – postrzegamy je jako wielką, pasjonującą przygodę, która co krok przynosi nowe niespodzianki.
Redukcyjne - rozumiemy jako wędzidło nie pozwalające zejść nam z drogi dążenia do odwzorowania rzeczywistości.

Połączenie tych sprzeczności jest treścią naszego portalu, założonego by promować nietuzinkowe i ambitne działania modelarskie.
Chcemy pokazywać, że to nie tylko hobby „na wolne wieczory”. Poza sferą kolekcjonowania zabawek dla „dużych chłopców w krótkich spodenkach” w modelarstwie jest jeszcze wielka przestrzeń poważnych działań!