Modelarstwo redukcyjne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Warsztat
Warsztat

Drewniane śmigło - aktualizacja 17.05.2011

Email

Budując model samolotu, szczególnie z okresu pionierskiego lub z czasu I w. św. wielu modelarzy ma kłopot z odtworzeniem w pomniejszeniu charakterystycznej kolorystyki drewnianych śmigieł mających strukturę warstwową. Jest to o tyle trudne, że poszczególne warstwy drewnianej sklejki układały się w bardzo charakterystyczny sposób i odwzorowanie tego tak, ażeby wyglądało realistycznie na małym elemencie jest dosyć kłopotliwe. Rozwiązaniem problemu jest wykonanie modelu śmigła z materiału, z którego robiono prawdziwe śmigło - z drewna.

Więcej…
 

Naciągi i śruby rzymskie - aktualizacja 21.04.2009

Email

Odwzorowanie naciągów dla wielu modelarzy stanowi spore wyzwanie, a nawet zniechęca do zrobienia modelu. W niniejszym artykule przedstawiamy dwie metody, które pozwalają na wykonanie naciągów w krótkim czasie. Jedna z metod - dzięki zastosowaniu nici termokurczliwej -nie wymaga wiercenia w skrzydłach lub w zastrzałach przelotowych otworów i ich późniejszego szpachlowania oraz kłopotliwego malowania . Druga metoda wiąże się z wierceniem i szpachlowaniem otworów, ale pozwala użyć dowolnego materiału na linki. Przedstawionymi sposobami można także zrobić anteny indukcyjne, a także cięgna napędu sterów i lotek.

Więcej…
 

Nacinanie linii podziału poszycia

Email

Prawie każdy modelarz spotkał się już z potrzebą nacięcia nowych linii podziału blach poszycia w modelach samolotów. Powody konieczności "przerycia" linii mogą być różne - wypukłe linie w modelu, gdzie od wielu lat producenci przyzwyczaili nas do delikatnych i wklęsłych; błędnie poprowadzone linie w modelu; zatarte linie będące wynikiem nadmiernego wyeksploatowania formy; linie uszkodzone przez modelarza podczas obróbki modelu. W artykule przedstawiłem stosowane przeze mnie narzędzia, materiały i techniki, które stosuję przy nacinaniu nowych i "usuwaniu starych linii podziału poszycia.

Więcej…
 

Oddzielne powierzchnie sterowe

Email

Jedną z bardziej rażących rzeczy jakie zdarza mi się obserwować w gotowych, często świetnie wykonanych i pomalowanych modelach, są powierzchnie sterowe stanowiące jedną całość z płatami lub statecznikami. Dziwne, że tak rzadko producenci decydują się na wykonanie lotek,  sterów kierunku i wysokości oraz innych elementów mechanizacji skrzydła w postaci osobnych elementów.  Oto jak w prosty sposób, niskim nakładem pracy i przy pomocy prostych narzędzi i materiałów można wykonać powierzchnie sterowe jako osobne elementy.

Więcej…
 

Odwzorowywanie nitów na powierzchni modeli lotniczych

Email

Często oglądając modele w czasopismach modelarskich i na forach internetowych odnoszę wrażenie, że czegoś im brakuje. Mimo, że doskonale pomalowane, z perfekcyjnie dorobionymi detalami i ze świetnie wykonanymi śladami eksploatacji, cały czas sprawiają wrażenie plastikowych zabawek. Nitowanie powierzchni poszycia jest jedną z technik modelarskich, które potrafią zamienić plastikową zabawkę w mały samolocik.

Więcej…
 


Strona 2 z 3