Modelarstwo redukcyjne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Warsztat
Warsztat

Tensocrom Medium w roli utrwalacza suchych pasteli i pigmentów.

Email

Poprawne wykonanie na modelu śladów eksploatacji, tudzież innych zabrudzeń, to odtworzenie w określonej skali pomniejszenia konkretnych efektów kolorystycznych powłoki płatowca. Problem w tym, że trzeba wtedy precyzyjnie odwzorować nie tylko kolorystykę, ale także kształty plam i ich rozmieszczenie, zgodnie z dokumentacją zdjęciową.

Więcej…
 

Imitowanie wypukłego nitowania

Email

Podczas budowy modeli redukcyjnych od jakiegoś czasu stykamy się z problemem odtworzenia linii nitów. W niegdyś produkowanych, starszych zestawach siatka takich nitów pokrywała często cały model i równie często nie odzwierciedlała rzeczywistości w skali pomniejszenia, ani pod względem wymiarów tych nitów, ani rozmieszczenia. W artykule opisałem jak rozwiązać te problemy.

 

Więcej…
 

Wykonanie realistycznych kół szprychowych

Email

Koła szprychowe, szeroko stosowane w początkowym okresie rozwoju lotnictwa, są praktycznie niemożliwe do odtworzenia metodą wtrysku ciśnieniowego polistyrenu i metodą odlewu żywicznego. Pewnym ratunkiem są kola wykonane metodą fototrawienia, ale są one płaskie i trudne do ukształtowania bez uszkodzenia. Jest jednak metoda, która pozwala na wykonanie prawie idealnych kół szprychowych. Jaka to metoda? Przeczytajcie w tym artykule.

Więcej…
 

Mała lufka modelarska...

Email

Lufy broni pokładowej w modelach lotniczych, szczególnie te z perforowaną osłoną, są elementami bardzo trudnymi do odwzorowania. W praktyce najwygodniejszą metodą ich realistycznego wykonania jest zastąpienie elementu plastikowego lufą fototrawioną. W tym artykule opisuję, jak postępować, by taką lufę bez kłopotu ukształtować i nadać jej odpowiedni kolor.

Więcej…
 

Nitowadło domowym sposobem

Email

Każdy modelarz z biegiem czasu dochodzi do wniosku, że modele bez wyraźnie zaznaczonych nitów tracą swój urok. Wtedy z pomocą może mu przyjść proste urządzenie zwanie nitowadłem, które może wykonać sam w niecałą godzinę.

Więcej…
 


Strona 1 z 3