Modelarstwo redukcyjne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Publicystyka
Publicystyka

Guillermo Rojas Bazan

Email

Guillermo Rojas Bazan to jeden z najbardziej znanych zawodowych modelarzy redukcyjnych na świecie. Jego modele zdobią zbiory muzeów lotniczych i prywatnych kolekcji w wielu krajach, a zdjęcia i relacje z ich budowy publikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach modelarskich i lotniczych oraz w Internecie wzbudzają niekłamany podziw modelarzy z całego świata.  --> English version

Więcej…
 

Wyczuwanie kolorów

Email

Chyba każdy modelarz słyszał o tzw. efekcie skali. Jego istota polega na tym, że w im mniejszej skali występuje model, tym bardziej rozjaśnione powinny być kolory użyte do jego pomalowania.  W internecie znaleźć można nawet gotowe przeliczniki informujące, jakie ilości bieli należy dodać do barw bazowych, by uzyskać właściwy odcień dla danej skali. Tymczasem zasada taka nie istnieje. Istnieje za to zjawisko odbierania barw w zależności od wielkości obiektu, czyli nie efekt podziałki, a efekt rozmiaru.

Więcej…
 

Edward Jaworski - moje wspomnienie

Email

Kiedy zadzwoniłem do Niego pierwszy raz po kilkuletniej przerwie, żeby powiedzieć, że buduję model ostatniego Spitfire, na którym latał, uradowany z faktu, że ktoś Go jeszcze pamięta, żartował że od kilku miesięcy nie może już prowadzić samochodu. To w skutek przeżytego udaru, który dopadł Edwarda Jaworskiego w rodzinnej Trzebini podczas uroczystości rocznicowych Jego bliskiego przyjaciela, również pilota, Karola Pniaka. Miał wtedy 90 lat.

Więcej…
 

Co jest trudniejsze?

Email

Od pewnego czasu na forach internetowych można przeczytać wypowiedzi sugerujące podział czynności modelarskich mających prowadzić do stworzenia modelu na trudniejsze i łatwiejsze. Takie wyszczególnianie i pozycjonowanie rozmaitych procesów technologicznych mogłoby mieć sens w przypadku ustalania kryteriów oceny modeli, ale to już dawno na świecie zrobiono i wystarczy sięgnąć po kilka regulaminów sędziowania modeli z jakichś bardziej znanych imprez modelarskich, żeby się przekonać jak to wygląda w praktyce w różnych krajach. Trzeba tylko chcieć zadać sobie trochę trudu, żeby się z tym zapoznać. Jednak niektórzy forumowi dyskutanci nie tylko wolą wyważać otwarte drzwi, ale są gotowi snuć teorie, które nijak nie mają się do rzeczywistości. Oto jedna z najmodniejszych, wyrażona cytatem:

...łatwiej jest zrobić trochę detali, niż dobrze pomalować. Malowanie to proces często trochę nieodwracalny i jednak mocno nieprzewidywalny. I nie da się go opisać prostą formułą. Poza tym to droga, która w razie niepowodzenia prowadzi do modelarskiej katastrofy.

Więcej…
 

Zmiana koloru modelarskiego PR’u

Email

W większości najprawdopodobniej przyznamy, że przemalowanie czegoś z koloru czarnego na biały to duże modelarskie wyzwanie. Zapewne nie obędzie się bez kilku warstw, sporego nakładu pracy, wysiłku, czy wreszcie chwil zwątpienia w sens takiego zabiegu. Równie trudny do wybielenia jest tak zwany czarny PR (Public Relations). A ten, jak się okazuje, towarzyszy także modelarskiemu środowisku. Co gorsze, sami najczęściej dajemy mu się rozwinąć i sami wpływamy na jego utrwalanie.

Więcej…
 

Trzy odsłony vintage

Email

Idea vintage nawiązuje do początków modelarstwa redukcyjnego i... dziś jest postrzegana tak samo, jak na początku postrzegano modelarstwo redukcyjne. Wtedy to jedni widzieli w nim jedynie tandetę i infantylizm, inni tylko niegroźną, ale i niezbyt ambitną zabawę, a jeszcze inni już wówczas dostrzegali w nim potencjał niebanalnych wartości. Z vintage może być podobnie. Czym się stanie? To zależy tylko od tych, którzy będą chcieli rozwijać ten pomysł. Mogą mu nadać kształt tandety, mogą zrobić z niego zabawę, a mogą też stworzyć coś wartościowego.

Więcej…
 

Mistrzostwa Polski

Email

W czerwcu 2012 w Toruniu odbyła się kolejna edycja Mistrzostw Polski Plastikowych Modeli Redukcyjnych. Ta odbywająca się co roku impreza wzbudza w środowisku modelarskim spore emocje. Przyznawane na niej tytuły charakteryzują się dostojnym brzmieniem i modelarze odruchowo chcieliby utożsamić Mistrza Polski z autorem najlepszego modelu w kraju, albo wręcz z najlepszym polskim modelarzem. Tymczasem toruńskie zawody nie należą do  największych i raczej nie da się tu obejrzeć tych najwybitniejszych miniatur.
Powstały w ten sposób dysonans prowokuje do rozważań nad sensem istnienia takiego konkursu, potrzebą organizowania  Mistrzostw Polski  w ogóle i wreszcie nad ewentualną właściwą formułą ewentualnej  imprezy tej rangi. Nieuchronnie przy tym odżywa temat idealnego regulaminu oceny modeli redukcyjnych.

Więcej…
 

Do not touch!

Email

W realiach niektórych imprez modelarskich chciałoby się zawołać bardziej zdecydowanie - ręce precz od modeli! I bynajmniej nie tylko pod adresem zwiedzających, którzy często - pozawerbalnie wyrażając swe emocje - nazbyt żywo gestykulują nad modelami. Ale także w odniesieniu do sędziów!

Więcej…
 

Modelarski dar

Email

Jakie czynniki decydują o wykonaniu modelarskiego dzieła sztuki? Czy kluczem do zbudowania redukcyjnej repliki jakiegoś obiektu jest pomysłowość? Czy raczej dobrej jakości narzędzia warsztatowe i umiejętność korzystania z nich są drogą do modelarskiego sukcesu? A może to wrodzony talent pozwala mistrzom modelarstwa na zdobywanie miniaturowych szczytów?...

Więcej…
 


Strona 1 z 3