Modelarstwo redukcyjne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Modele Relacje z budowy
Relacje z budowy

P.11c | 1:48 | scratch - aktualizacja 10.07.2011

Email

Tematem niniejszej relacji będzie budowa modelu redukcyjnego samolotu P.11c (nr fabryczny 8.70) n/b 10 ze 113 Eskadry Brygady Pościgowej, na którym latał ppor. Hieronim Dudwał.
Podstawą do budowy modelu będą zdjęcia tego samolotu wykonane po zdobyciu go przez Niemców w Poniatowie pod Warszawą (opublikowane w A. Glass, Wrześniowe straty 1939, Mirage Hobby, Warszawa 2001). Samolot po uszkodzeniu w walce w dniu 1 września (dwa zdjęcia uszkodzonego samolotu opublikowane były w warszawskiej prasie na początku września 1939) został naprawiony - dziura w górnej części kadłuba została załatana przynitowanymi arkuszami blachy.

Więcej…
 

Sopwith Pup | 1/72 | Airfix - relacja z budowy

Email

To pierwszy z trzech modeli Sopwith Pup Airfixa, które dokupiłem do rewelacyjnych kalkomanii produkowanych przez Pheon Models. Zawiera on oznaczenia do 10 egzemplarzy tego pięknego myśłiwca, jednak tylko trzy zestawy kokard. Ale myślę sobie, że trzy to także piękna liczba, a trzy modele samolotu Sopwith Pup w różnych barwach stanowi akurat tyle, ile chciałbym mieć w swojej kolekcji.

Więcej…
 

Mercedes SLR McLaren | Tamiya | 1:24 - budowa

Email

W oryginale Mercedes SLR McLaren ma silnik V8 5,5 litra, ponad 600 KM, prędkość maksymalną ponad 330 km/h, przyśpieszenie do 100 km/h w 3,8 sekundy i kosztuje ponad 600 tysięcy dolarów! Takie parametry zobowiązują do przyłożenia się do budowy modelu. Dlatego zdecydowałem się, prócz tego, co Tamiya daje w pudełku, wykorzystać elementy fototrawione firmy Crazy Modeller oraz zestaw elementów żywicznych i fototrawionych firmy Ka Models umożliwiający wykonanie wersji 722 tego samochodu.

Więcej…
 

Hurricane Mk.I - model kartonowy - waloryzacja

Email

W relacji skupiłem się na zagadnieniach waloryzacji modelu, gdyż to właśnie uważam za najciekawsze z całego procesu budowy tej minirepliki. Pracę rozpocząłem na długo przed właściwym klejeniem modelu, poprzez zbieranie materiałów, rozplanowanie budowy i zapoznanie się z konstrukcją samolotu. Zajęło mi to około pół roku.

Więcej…
 

A6M5c Zero - eksperyment modelarski

Email

Wielu modelarzy z różnych powodów nie może poświęcić zbyt wiele czasu na realizację swojego hobby. Stają często przed dylematem: czy zgromadzić upragnioną kompletną kolekcję zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami, godząc się, że poziom wykonania/zdetalowania modeli będzie poniżej ich możliwości wykonawczych, czy wybrać tylko niektóre modele i zrobić je na takim poziomie, aby czuć się modelarsko spełnionym. Poniższy eksperyment pokazuje, że nie zawsze trzeba dokonywać takich radykalnych wyborów.

Więcej…
 

Zero w dżungli - relacja

Email

 

A6M Zero to samolot owiany tajemnicą, budzący wielki niepokój Amerykanów i zarazem mit doskonałości początku wojny. Zdobycie lekko rozbitego Zero na Aleutach w lipcu 1942 - ale nadającego się do naprawy i testów - stanowiło przełom w rozwianiu tej legendy i przyczyniło się do opracowania skutecznej taktyki walki z nim, jak i wypracowania właściwej koncepcji projektowania nowych amerykańskich samolotów myśliwskich.

Więcej…
 

Silniki Mi-6

Email

W budowanym przeze mnie modelu Mi-6 muszę wykonać dwa silniki turbinowe D-25V. Napędzały one oryginał mocą 4048 kW (5500 KM) każdy, wprawiając w ruch potężny, 35-metrowej średnicy wirnik.

Więcej…
 

Lloyd C.V | 1:48 - relacja z budowy

Email

Lloyd C.V to dwumiejscowy samolot rozpoznawczy lotnictwa austro-węgierskiego. Był to ostatni typ z serii C produkowanych przez węgierskie zakłady Lloyd. Jedna z najistotniejszych cech charakterystycznych dla tego samolotu, to sklejkowe pokrycie płatów.  Lloyd C.V krótko służył na froncie i szybko został przesunięty do roli samolotu szkolnego. Po wojnie kilka egzemplarzy zostało zdobytych przez Polaków.

Więcej…
 

Spitfire MkIIA, 1/48

Email

Buduję modele amerykańskich myśliwców z okresu II w. św. Spitfire nie mieści się w tych ramach. Jednak któregoś dnia nie wytrzymałem i pragnienie zrobienia pomniejszonej repliki tego samolotu okazało się zbyt silne, by mu się przeciwstawić. Jak bardzo związany jest produkt Supermarine z historią Polski - nie trzeba wyjaśniać. To ikona nie tylko RAF, ale i Polskich Sił Powietrznych. Takiego właśnie Spita postanowiłem zbudować. Koniecznie musiał to być wczesny wariant z ośmioma Browningami i z czarnym skrzydłem.

Więcej…
 

INDIAN PAWERPLUS 1000 cc sv

Email

Przedsiębiorstwo produkujące motocykle marki Indian zostało założone wcześniej od Harleya Davidsona, a rywalizacja między tymi firmami przyczyniła się do szybkiego rozwoju motoryzacji na początku XX wieku, gdy Stany Zjednoczone wiodły prym w projektowaniu i produkcji motocykli na świecie. Niespodziewanie ta rywalizacja trwa do dziś, nawet między tymi motocyklami, które zostały wyprodukowane dużo później niż ostatnie modele Big Chiefs w 1955 w ramach kontraktu z policją. Obecnie pod nazwą Indian znów są produkowane dobre motocykle. Pierwsze Indiany były solidnie wykonanymi jednoosobowymi maszynami, które wyposażono w silniki o pojemności 215 cm3 z automatycznymi zaworami wlotowymi i napędem na łańcuch.

Więcej…
 

Pz.Kpfw.IV Ausf.E - aktualizacja 05.05.2010

Email

Gdy otwieram kolejne pudełko modelu i siedzę, przeglądając jego zawartość, nie zawsze wiem, dokąd powiedzie mnie wyobraźnia. To w modelarstwie lubię najbardziej! Nie ograniczam budowy modelu dioramy wyłącznie do przedstawienia w niej obszarów rzeczywistości stworzonej z elementów lub ich układu zgodnego z modelarsko utwierdzonymi stereotypami poznawczymi, o których zwykło się mawiać, że mają charakter realistyczny.

Więcej…
 


Strona 3 z 4