Modelarstwo redukcyjne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Modele Relacje z budowy
Relacje z budowy

F4U-1 Corsair - początkujący też próbować może...

Email

Charakterystyczne kształty Corsaira od dawna przyciągają modelarzy jak magnes. Ciekawa pod względem technicznym, nowatorska konstrukcja amerykańskiego myśliwca, którego legendę zbudowały wyczyny sławnych, niepokornych pilotów US Navy i Marines walczących nad  wyspami Pacyfiku, doczekała się wielu udanych modelarskich portretów. Również i ja uległem urokowi długiego nosa i skrzydeł załamujących się w rozpoznawalny dla wszystkich miłośników lotnictwa kształt litery W.

Więcej…
 

RWD-6 | 1:32 | scratch - aktualizacja 01.01.2011

Email

RWD-6 ze znakami rejestracyjnymi SP-AHN to samolot bardzo specjalny dla Polski. Ma on dla mnie - podobnie jak postać jego pilota Franciszka Żwirko - szczególne, osobiste znaczenie, gdyż prawie codziennie w ten czy inny sposób spotykam się z historią jednego z najsłynniejszych polskich pilotów okresu międzywojennego.

Więcej…
 

Corsair 29 Iry Kepforda – metamorfozy

Email

Oto krótka historia przemiany pewnego modelu. Przemiany, której – jak twierdzą niektórzy – niezły wynik stał się zaczątkiem innego, nieco poważniejszego postrzegania mojego hobby.

Więcej…
 

Dwa razy Macchi M.5 | 1:72 | Choroszy - relacja z budowy

Email

Macchi M.5 od dawna przyciągał moją uwagę. Piękna sylwetka będąca połączeniem koncepcji Pfeilfliegera wytwórni Lohner i nieuportowskiego półtorapłata oraz sława jedynego w historii myśliwca-latającej łodzi, który osiągami co najmniej dorównywał swoim lądowym odpowiednikom spowodowała, że nie mogłem przejść obok niego obojętnie.

Więcej…
 

Ogon Mi-6 też musi być piękny

Email

Ta pani w szczególny sposób docenia swą reprezentacyjną tylną część ciała. Ogon bowiem nie tylko ją zdobi, ale także pozwala utrzymać równowagę podczas skoku z gałęzi na gałąź. Zupełnie, jak ogon... śmigłowca. Wprawdzie w modelu redukcyjnym aerodynamiczne aspekty belki ogonowej nie muszą być brane pod uwagę, ale jako ozdoba całości śmigłowca – jak najbardziej.

Więcej…
 

M-18 Dromader | 1:48 | scratch - aktualizacja 15.07.2010

Email

Samolot PZL M18 Dromader w mojej pamięci istnieje prawie "od zawsze". W dzieciństwie i młodości mieszkałem w pobliżu lotniska i często mogłem obserwować jego starty i lądowania. Dromader w wersji do gaszenia pożarów w latach 1970 i 1980 był atrakcją wielu festynów, na których prezentował zrzut bomby wodnej i majestatycznie przelatywał nad wiwatującą publicznością. W wersji do oprysków był jednym z głównych bohaterów wielu filmów propagandowych mających udowodnić, jak bardzo nowoczesne było wówczas nasze polskie socjalistyczne rolnictwo.

Więcej…
 

Statek ratowniczy Cyklon - model kartonowy

Email

W 2008, podczas XIV Modelarskich Mistrzostwach Świata Modeli Statków i Okrętów NAVIGA w Republice Czeskiej, złoty medal i tytuł mistrza świata w kategorii C7B zdobył polski modelarz, Kamil Harupa. Komisja sędziowska wykonanemu przez niego modelowi statku ratownictwa morskiego Cyklon przyznała wówczas 95,67 punktów na 100 możliwych. W zeszłym roku, w czerwcu 2009, podczas Mistrzostw Europy NAVIGA, które odbyły się w miejscowości Timisoara w Rumunii, Kamil ponownie poddał Cyklona ocenie sędziowskiej i uzyskał 94,33 punkty i srebrny medal. Do złotego medalu zabrakło mu zaledwie... jednego punktu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że biorąc udział w tych mistrzostwach oceniany był w jednej, wspólnej grupie z seniorami, a Kamil Harupa ma 17 lat, więc według klasyfikacji NAVIGA jest nadal juniorem!
Ten utalentowany młody człowiek mieszka w Siemianowicach Śląskich, a umiejętności modelarskie szlifuje w modelarni Ośrodka Kultury w Będzinie pod czujnym okiem instruktora - Kazimierza Rauchfleischa.

Więcej…
 

Porsche 911 Turbo | Tamiya+Italeri | 1:24

Email

Porsche 911 fascynowało mnie od dawna, jego sylwetka budziła zawsze pozytywne emocje. Kiedyś miałem okazję przejechać się 911-stką po Warszawie i zrozumiałem, że ograniczę się do modeli tego auta, gdyż jazda nim po naszych drogach to męczarnia. Zawieszenie musi być sztywne i niskie, aby umożliwiało prawidłowe zachowanie się przy dużych prędkościach i na zakrętach. Niestety nasze dziury, studzienki, przejazdy tramwajowe i krawężniki powodują, że po roku jazdy takim autem kręgosłup może nadawać się do wymiany.

Więcej…
 

Spitfire Mk.Vb | 1:24 | Trumpeter - aktualizacja 03.02.2011

Email

Ten model będzie inny niż te, które budowałem dotychczas. Inspiracją do budowy tego Spitfire'a była kurtka lotnicza RAF'u, którą zaprojektował Leslie Leroy Irvin. Model Spitfire'a będzie prezentem dla mojego przyjaciela.

Więcej…
 

USS LEUTZE | 1:200 - relacja z budowy

Email

Budowę modelu rozpocząłem w połowie 2006 wykorzystując wycinankę autorstwa Grzegorza Nowaka zamieszczoną w Modeliku nr 6/01. W owym czasie był to jedyny dostępny na rynku model okrętu tego typu. Urzekł mnie w nim ciekawy, choć jak się okazało później, bardzo trudny do wykonania kamuflaż. Model postanowiłem wzbogacić i zwaloryzować na podstawie posiadanej dokumentacji, w której zgromadzeniu pomogło mi wielu kolegów modelarzy z forum internetowego, za co chciałbym im serdecznie podziękować.

Więcej…
 

Felixstowe F.2A - wczesny | 1/72 | Roden - relacja z budowy

Email

Po trzech latach od mojego debiutu w dziedzinie modelarstwa lotniczego związanego z 1 wojną światową wróciłem do źródeł. Wtedy wykonałem model Curtissa H.16, a teraz zabrałem się za jego pierwowzór - Felixstowe F.2A. Podobnie jak wtedy, jest to prezent pod choinkę od mojej Żony. Tym razem został on połączony z zamówionym malowaniem - ma to być najbardziej oryginalna z oryginalnie pomalowanych łodzi latających Felixstowe - egzemplarz 4512 z białymi esami-floresami na czerwonym kadłubie!

Więcej…
 


Strona 2 z 4