Modelarstwo redukcyjne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Polecamy Ogólnopolski Przegląd Modelarstwa Redukcyjnego 2009

Ogólnopolski Przegląd Modelarstwa Redukcyjnego 2009

Email

5 grudnia 2009 w Pałacu Kultury i Nauki spotkali się modelarze. Punktualnie o godzinie 12:00 miała miejsce inauguracja XXIV edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Modelarstwa Redukcyjnego organizowanego corocznie w Muzeum Techniki (PKiN) w Warszawie. Współorganizatorami wystawy są Muzeum Techniki NOT i Klub Miłośników Modelarstwa redukcyjnego „Pancelot”.

 

 

W zamyśle organizatorów wystawa ma upamiętnić upływającą w bieżącym roku 70-rocznicą napaści Niemiec hitlerowskich na nasz kraj i wybuchu II w. św. Wśród zgromadzonych modeli można zobaczyć wiele miniatur sprzętu bojowego biorącego udział w kampanii wrześniowej i wojnie zimowej w 1939 r. Oprócz modeli tematycznie związanych z wojną obronną września 1939, na wystawie znalazło się także wiele innych eksponatów prezentujących tytułowy przegląd zainteresowań tematycznych naszego krajowego środowiska modelarskiego.

Idea wystawy - niezależnie od innej tematyki przewodniej każdej z dotychczasowych edycji – to pokazanie, że modelarstwo jest znakomitą formą wszechstronnej wizualizacji historii rozwoju techniki, a także przedstawienie szerokiego spektrum umiejętności modelarzy, od najprostszych miniatur wykonywanych przez hobbystów, po profesjonalne modele wymagające wielkiego nakładu pracy i ogromnych umiejętności.

 

Otwarcie wystawy miało uroczysty charakter. Były przemówienia okolicznościowe wygłoszone przez dyr. Muzeum Techniki Jerzego Jasiuka, nestora warszawskich modelarzy Krzysztofa Cieślaka, red, nacz. ML AeroPlan Andrzeja Ziobra i v-ce prezesa Agencji Lotniczej Altair Wojciecha Łuczaka, a także uroczyste przecięcie wstęgi.

 

Gościem honorowym wystawy był Luis Alonso Esteban, radca Ambasady Królestwa Hiszpanii - prywatnie znakomity wykonawca figurek.

Słowa szczególnego uznania należą się osobom, które nieprzerwanie już prawie ćwierć wieku czynią starania, by to niepowtarzalne wydarzenie mogło co roku wpisywać się w kalendarz imprez modelarskich. Są to panowie Krzysztof Wagner, Krzysztof Cieślak i Andrzej Mierzejewski. To dzięki ich zaangażowaniu i nie gasnącemu od lat zapałowi oraz gościnności i przychylnej postawie dla modelarzy dyr. Jasiuka wystawa trwa i w przyszłym roku będziemy obchodzić jej jubileusz XXV-lecia.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do zwiedzenia ekspozycji modelarskiej. Czynna jest od wtorku do piątku od 8:30 do 16:30, a w soboty i niedziele od 10:00 do17:00 (w poniedziałki muzeum zamknięte).

Na zdjęciach Wojciecha Fajgi prezentujemy relację fotograficzną z otwarcia wystawy i zdjęcia wybranych eksponatów.

Andrzej Ziober

 

 

 

 

 

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.