Modelarstwo redukcyjne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Warsztat Techniki modelarskie Drewniane śmigło - aktualizacja 17.05.2011

Drewniane śmigło - aktualizacja 17.05.2011

Email

Budując model samolotu, szczególnie z okresu pionierskiego lub z czasu I w. św. wielu modelarzy ma kłopot z odtworzeniem w pomniejszeniu charakterystycznej kolorystyki drewnianych śmigieł mających strukturę warstwową. Jest to o tyle trudne, że poszczególne warstwy drewnianej sklejki układały się w bardzo charakterystyczny sposób i odwzorowanie tego tak, ażeby wyglądało realistycznie na małym elemencie jest dosyć kłopotliwe. Rozwiązaniem problemu jest wykonanie modelu śmigła z materiału, z którego robiono prawdziwe śmigło - z drewna.

Do wykonania drewnianego śmigła używam sklejki modelarskiej, którą można kupić w sklepach modelarskich z asortymentem do budowy modeli latających RC. Najbardziej przydatne są sklejki trzywarstwowe o grubościach w zakresie 0,4 - 0,6 mm.

Sklejam ze sobą 3-4 kawałki sklejki w zależności od grubości śmigła. Do klejenia używam dwuskładnikowej żywicy epoksydowej o czasie utwardzania 24h, dzięki czemu mam gwarancję, że poszczególne kawałki sklejki zostaną solidnie nasączone. Smaruję dokładnie i obficie sklejkę, a po złożeniu kilkuwarstwowej kanapki mocno dociskam ją piramidą z książek i pozostawiam do całkowitego utwardzenia żywicy. Dosyć istotne jest, aby żywica pod wpływem nacisku wypłynęła spomiędzy warstw sklejki. Zastosowanie żywicy epoksydowej jako kleju gwarantuje, że podczas piłowania cienkich krawędzi spływu śmigła pozostaną one ostre i niewyszczerbione, a warstwy sklejki nie będą pękać.

 

Po całkowitym utwardzeniu się żywicy na oś czoła naklejam papierowy szablon z obrysem śmigła. Służy on za wzór do wycięcia kształtu śmigła. Do nadania zgrubnego kształtu śmigła drewnianemu bloczkowi używam piłki włosowej, a dokładne dopasowanie do szablonu wykonuję przy pomocy pilników iglaków. Ażeby wyprofilować łopatę śmigła, stosuję nożyk modelarski. Można też skorzystać z wysokoobrotowej frezarki typu Dremel z odpowiednim frezem, jednak wtedy ryzyko uszkodzenia obrabianego śmigła jest znacznie większe. Podczas tych operacji materiał należy zdejmować bardzo ostrożnie, przyglądając się rysunkowi warstw i porównując go z układem na prawdziwym śmigle i starając się go wiernie odwzorować.

 

 

Po wstępnym wyprofilowaniu śmigła nożykiem modelarskim przystępuję do dokładnej obróbki i odtworzenia skoku łopaty śmigła, używając do tego pilników iglaków i kawałków papieru ściernego o rosnącej gradacji. Śmigło z plastikowego zestawu można wykorzystać jako wzór do porównań i przymiarek. W zależności od grubości zastosowanej sklejki i od grubości poszczególnych jej warstw, śmigła mogą różnić się wyglądem.

 

 

Ostatnią czynnością jest pomalowanie śmigła. Używam do tego farb transparentnych orange i smoke. W zależności od ilości nałożonej farby można uzyskać różne kolory śmigieł. Poza farbami transparentnymi pokrywam śmigło jeszcze kilkoma warstwami lakieru bezbarwnego, szlifując delikatnie po wyschnięciu każdej warstwy. Dzięki temu powierzchnia łopat jest gładka, satynowa.

 

Tak prezentuje się śmigło zamontowane w gotowym modelu.