Modelarstwo redukcyjne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Polecamy Srebro dla Erwiny Papp

Srebro dla Erwiny Papp

Email

W nawiązaniu do artykułu Przemysława Litewki pt. PrzemoL w krainie kangurów , czyli mój konkursowy debiut możemy poinformować, że nasze modele nie były pierwszymi polskimi modelami wysoko ocenionymi w Australii. Kilka miesięcy wcześniej, w październiku 2011 w Open Modelling Competition podczas 49. Sydney Model Railway Exhibition, imprezy będącej rodzajem mistrzostw tego kontynentu w modelarstwie kolejowym, srebrny medal zdobył model drezyny motorowej WM5 wykonany przez Erwinę Papp, startujący w klasie Scratchbuilt locomotives.

 

Kim jest Erwina Papp? Polska prasa modelarska dotąd niewiele uwagi poświęciła tej modelarce. Również w polskim Internecie modelarskim niewiele można przeczytać na temat Pani Erwiny. To bardzo smutne, ale jakże typowe dla naszego środowiska, bo w modelarstwie, tym zagranicznym... Erwina Papp jest prawdziwą First lady. Doceniana nie tylko jako kobieta zajmująca się modelarstwem, ale przede wszystkim jako wybitna wykonawczyni modeli. Jej niezwykle cenione wśród kolekcjonerów i twórców makiet kolejowych wyroby jeżdżą po torach miniaturowych kolejek całego świata i są uznawane za najwyższej klasy produkty modelarskiego rękodzieła. Niektóre z nich były wystawiane także w galeriach sztuki. Żaden polski modelarz kolejowy nie może się poszczycić na forum międzynarodowym takimi osiągnięciami i tak wielkim uznaniem jakie ma Erwina Papp!

Sydney Model Railway Exhibition to bardzo prestiżowa impreza modelarska. Modele tam wystawiane są oceniane przez grono wybitnych znawców tej dziedziny modelarstwa. Sama ocena jest wysoce profesjonalna. Uwzględniania się nie tylko wygląd zewnętrzny każdego konkursowego egzemplarza, ale także jego tzw. parametry trakcyjne (realizm prędkości modelu, głośność pracy napędu, sprawność jazdy po torze) i jakość dokumentacji merytorycznej. Model drezyny wykonanej przez Erwinę Papp uzyskał 77 punktów na 100 możliwych. To bardzo wysoka ocena, zważywszy, że strata punktów wynikła jedynie z ubogiej dokumentacji merytorycznej. Jednak ten srebrny medal ma także wartość dodaną, gdyż model był wykonany w miniaturowej skali HO, a startował w kategorii Open, gdzie musiał konkurować również z modelami wielkogabarytowymi. I jeszcze jeden ważny fakt – polska modelarka była pierwszą kobietą wyróżnioną w historii australijskiego modelarstwa kolejowego! Pani Erwinie nasz portal z wielką przyjemnością gratuluje tego wspaniałego sukcesu.

Andrzej Ziober

Dyplom za zdobycie II miejsca w klasie Scratchbuilt locomotives przyznany polskiej modelarce Erwinie Papp przez Australian Model Railway Association. Na zdjęciu widoczny również zwycięski model drezyny motorowej WM5 / Zdjęcie: via Andrzej Ziober

Wyniki konkursowe ogłoszone na stronie Australian Model Railway Association / Zdjęcie: via Andrzej Ziober