Modelarstwo redukcyjne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

PrzemoL w krainie kangurów, czyli mój konkursowy debiut

Email

Po ponad 30 latach aktywności modelarskiej pierwszy raz wybrałem się na zawody jako ich uczestnik. A najdziwniejsze jest to, że pojechałem na drugi koniec świata - do Melbourne w Australii na największy konkurs modelarski w tym kraju - Model Expo 2012.

 

Więcej…
 

Srebro dla Erwiny Papp

Email

W nawiązaniu do artykułu Przemysława Litewki pt. PrzemoL w krainie kangurów , czyli mój konkursowy debiut możemy poinformować, że nasze modele nie były pierwszymi polskimi modelami wysoko ocenionymi w Australii. Kilka miesięcy wcześniej, w październiku 2011 w Open Modelling Competition podczas 49. Sydney Model Railway Exhibition, imprezy będącej rodzajem mistrzostw tego kontynentu w modelarstwie kolejowym, srebrny medal zdobył model drezyny motorowej WM5 wykonany przez Erwinę Papp, startujący w klasie Scratchbuilt locomotives.

Więcej…
 

Boeing F4b-4 | 1:32

Email

Boeing F4B-4 był ostatnim dwupłatem ze stałym podwoziem wprowadzonym do uzbrojenia marynarki amerykańskiej na początku lat 1930. W opinii pilotów był on najzwrotniejszym ze wszystkich używanych typów. Jego odpowiednikiem w lotnictwie armijnym był Boeing P-12.

Więcej…
 

Modelarski dar

Email

Jakie czynniki decydują o wykonaniu modelarskiego dzieła sztuki? Czy kluczem do zbudowania redukcyjnej repliki jakiegoś obiektu jest pomysłowość? Czy raczej dobrej jakości narzędzia warsztatowe i umiejętność korzystania z nich są drogą do modelarskiego sukcesu? A może to wrodzony talent pozwala mistrzom modelarstwa na zdobywanie miniaturowych szczytów?...

Więcej…
 

Fokker Dr.I | 1:72 | Eduard

Email

Fokkera Dr.I nikomu nie trzeba przedstawiać - to najsłynniejszy samolot I w. św., unieśmiertelniony przez Czerwonego Barona. Ale poza powszechnie znaną legendą kryje się wiele niespodzianek. Dr.I wcale nie był najlepszym niemieckim samolotem myśliwskim, nawet w momencie wprowadzenia do służby. Wyprodukowany został zaledwie w liczbie 320 egzemplarzy i do dziś nie zachował się żaden z nich. I wreszcie - to wcale nie Richthofen był najskuteczniejszym pilotem za sterami Dreideckera !

 

Więcej…
 

Tensocrom Medium w roli utrwalacza suchych pasteli i pigmentów.

Email

Poprawne wykonanie na modelu śladów eksploatacji, tudzież innych zabrudzeń, to odtworzenie w określonej skali pomniejszenia konkretnych efektów kolorystycznych powłoki płatowca. Problem w tym, że trzeba wtedy precyzyjnie odwzorować nie tylko kolorystykę, ale także kształty plam i ich rozmieszczenie, zgodnie z dokumentacją zdjęciową.

Więcej…
 

SB Lim-2A | 1:48

Email

Szkolny, dwumiejscowy samolot odrzutowy MiG-15 UTI powstał w 1949 jako modyfikacja jednomiejscowego myśliwca MiG-15. W Polsce MiG-15 był produkowany na licencji pod nazwą Lim-1. Wersji szkolnej dla tych samolotów na podstawie licencji w Polsce nie produkowano. Powstawały one jednak, jako modyfikacje starszych wersji jednomiejscowych Lim-1, pod oznaczeniem SB Lim-1. Później, po zmianie tylnej sekcji kadłuba wraz z silnikiem na nowszą - pochodzącą z Lim-2 - powstawały SB Lim-2.
Egzemplarz, którego model buduję, oznaczony numerem taktycznym 8020 (n/s 1B-08-020), służbę zakończył 18 stycznia 1991, w 7. pułku lotnictwa specjalnego MW w Siemirowicach. W maju 1991 trafił do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z/s w Drzonowie, gdzie jest eksponowany do chwili obecnej.

Więcej…
 

Soviet East Asian Trooper – Berlin 1945, sculpting step by step

Email

From its very beginning the Red Army was combined of many nations living within the borders of the Red Empire. The Army consisted of Russian natives, Tartars, Georgians, Kalmykians as well as the other nations. I considered it to be a very interesting subject to be portrayed in scale figure sculpting. The figure described in this article will be a part of a vignette that represents ruined Berlin in May 1945 (my next article will cover the vignette modeling step by step). In this article I’m going to show some simple tips on how to create own figure works and I hope that after reading it you will find sculpting and converting figures much easier.

Więcej…
 

Pfalz D.IIIa | 1:32 | Wingnut Wings

Email

Pfalz D.IIIa uznawany jest przez wielu entuzjastów lotnictwa z I w. św. za najpiękniejszy samolot wszechczasów. Ja również zaliczam się do wielbicieli opływowej rekiniej sylwetki kadłuba z zakładów w Speyer. Dlatego, gdy nowozelandzcy magicy z Wingnut Wings ogłosili w 2010, że planują wydanie modelu właśnie tego samolotu, wiedziałem, że nie oprę się takiej pokusie. I oto wynik mojej uległości - ukończony model Pfalza D.IIIa, na którym w początkach 1918 latał Max Holtzem - główny pilot-oblatywacz samolotów Pfalz, który na własną prośbę otrzymał przydział do Jasta 16b.

 

Więcej…
 

Spitfire | 1:33 | Karton

Email

Modelarstwo kartonowe przez wielu ludzi, szczególnie modelarzy plastikowych, jest postrzegane jako to, w którym idzie się na wiele ustępstw w związku z ograniczonymi możliwościami jego głównego surowca do budowy. Nawet, kiedy te osoby patrzą na model z papieru wykonany na przyzwoitym poziomie, mówią, że mimo wszystko widać, iż to jednak papier...

 

Więcej…
 

Zmiana koloru modelarskiego PR’u

Email

W większości najprawdopodobniej przyznamy, że przemalowanie czegoś z koloru czarnego na biały to duże modelarskie wyzwanie. Zapewne nie obędzie się bez kilku warstw, sporego nakładu pracy, wysiłku, czy wreszcie chwil zwątpienia w sens takiego zabiegu. Równie trudny do wybielenia jest tak zwany czarny PR (Public Relations). A ten, jak się okazuje, towarzyszy także modelarskiemu środowisku. Co gorsze, sami najczęściej dajemy mu się rozwinąć i sami wpływamy na jego utrwalanie.

Więcej…
 

MU-2 | budowa od podstaw |1:72 - aktualizacja 21.12.2011

Email

Odkąd pamiętam pasjonują mnie hydroplany. W swojej kolekcji mam sporo modeli drugowojennych konstrukcji i wciąż zbieram kolejne. Zazwyczaj wchodząc do sklepu modelarskiego lub szukając ich na portalach aukcyjnych pytam o konkretne modele. Jednak na jednej z giełd modelarskich postąpiłem inaczej i poprosiłem o pokazanie wszystkiego co ma pływaki. Byłem bardzo zdziwiony, kiedy sprzedawca podał mi model Po-2 firmy ABC Modelfarb...

Więcej…
 

Para polskich Nieuportów

Email

Nieuporty 24 i 24 bis były kolejnymi wersjami słynnych póltorapłatów Gustave'a Delage'a. Jednak w 1917 koncepcja takiego myśliwca z silnikiem rotacyjnym była już przestarzała. Z powodu słabych osiągów samoloty tego typu trafiały głównie do jednostek szkolnych.

 

Więcej…
 

Home made photo etching - part 1, part 2

Email

Photo etching – application of photosensitive layer and UV exposing, quality control of the etching preparation processes, the etching bath preparation, etching.

Więcej…
 

Hanriot HD.1 | 1:72 | HR Models

Email

Hanriot HD.1 był francuskim samolotem myśliwskim, który nie został doceniony w swojej ojczyźnie. Powstał, aby zastąpić przestarzałego Nieuporta 17, ale przegrał rywalizację ze SPADem VII. Jednak stał się doskonałym towarem eksportowym i został z radością przyjęty przez lotnictwo Włoch i Belgii. Był produkowany również na licencji we włoskiej wytwórni Macchi. Po wojnie sporo egzemplarzy trafiło do służby cywilnej. Ostatnie sztuki były użytkowane aż do lat 1930.

 

Więcej…
 

Imitowanie wypukłego nitowania

Email

Podczas budowy modeli redukcyjnych od jakiegoś czasu stykamy się z problemem odtworzenia linii nitów. W niegdyś produkowanych, starszych zestawach siatka takich nitów pokrywała często cały model i równie często nie odzwierciedlała rzeczywistości w skali pomniejszenia, ani pod względem wymiarów tych nitów, ani rozmieszczenia. W artykule opisałem jak rozwiązać te problemy.

 

Więcej…
 

SPAD VIIc1 | 1:32 | Roden - galeria

Email

SPAD VIIc1 to samolot, który zapoczątkował serię niezwykle skutecznych pierwszowojennych alianckich myśliwców wykorzystujących rzędowy 8-cylindrowy silnik widlasty Hispano Suiza. Konstruktor silnika – szwajcarski inżynier Marc Birkigt, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny i lotniczy tworząc lekkie i coraz mocniejsze jednostki napędowe, które znalazły zastosowanie m.in. w SPADach i S.E.5. Wydaje się, że te samoloty nie zyskały takiej sławy, jak Camele czy Fokkery Dr.I, ale były bardzo stabilne w locie i nie sprawiały trudności w pilotażu. Sławny as lotnictwa francuskiego – Georges Guynemer nazwał SPADa VII latającym karabinem maszynowym.

Więcej…
 


Strona 2 z 4

Manifest

Modelarstwo Redukcyjne.
Uważamy, że potrafi nieść ze sobą wyższe wartości. Stanowi bezgraniczną bazę do rozwijania kreatywności i kształtowania charakterów. Zmusza do zdobywania wiedzy z wszechnicy dziedzin: od techniki po sztuki piękne.

Modelarstwo – postrzegamy je jako wielką, pasjonującą przygodę, która co krok przynosi nowe niespodzianki.
Redukcyjne - rozumiemy jako wędzidło nie pozwalające zejść nam z drogi dążenia do odwzorowania rzeczywistości.

Połączenie tych sprzeczności jest treścią naszego portalu, założonego by promować nietuzinkowe i ambitne działania modelarskie.
Chcemy pokazywać, że to nie tylko hobby „na wolne wieczory”. Poza sferą kolekcjonowania zabawek dla „dużych chłopców w krótkich spodenkach” w modelarstwie jest jeszcze wielka przestrzeń poważnych działań!